Nørre Allé

I Aarhus C har vi et ejendomskompleks, hvor bygninger fra begyndelsen af 1900-tallet danner rammen om boliger og erhverv tæt på Latinerkvarteret og Aarhus Universitet.

En bebyggelse fra den voksende by

Nørre Allé 70 A-G består af flere sammenhængende bygninger, der blev opført i en periode, hvor Aarhus voksede uden for den historiske bykerne. Bebyggelsen afspejler den tætte bystruktur, som fortsat kendetegner området, og danner et sammenhængende gårdrum midt i kvarteret.

De forskellige bygninger udgør tilsammen en sammenhængende bebyggelse med både boliger og erhverv.

Boliger og erhverv side om side

Ejendommen kan rumme kontorer, erhvervslokaler og boliger fordelt på de forskellige bygninger. Kontorerne er primært placeret mod Nørre Allé, mens dele af bebyggelsen vender mod det mere tilbagetrukne gårdrum.

Variationen i bygningernes størrelse og indretning giver mulighed for forskellige anvendelser, samtidig med at boliger og arbejdspladser fortsat indgår i den samme bymæssige sammenhæng.

Den eksisterende bebyggelse er ført videre

Udviklingen af ejendommen tager udgangspunkt i de eksisterende bygninger. Materialer, proportioner og bebyggelsens samlede struktur er bevaret, mens bygningerne løbende er tilpasset nutidens anvendelse.

Det betyder, at ejendommen fortsat fungerer som en samlet bebyggelse, hvor bygninger fra begyndelsen af 1900-tallet danner ramme om både boliger og erhverv.

Centralt mellem Latinerkvarteret og byens trafikknudepunkter

Nørre Allé 70 A-G ligger få minutters gang fra Latinerkvarteret, Strøget, Aarhus Å og Aarhus Universitet. Området har gode forbindelser med bus og letbane, og Aarhus Hovedbanegård ligger også inden for kort afstand.

Det tilbagetrukne gårdrum ligger som et roligt opholdsrum midt i den tætte bystruktur, mens den centrale placering giver let adgang til byliv og offentlig transport.

Parkering
Kunst
Transport
Indkøb
Restauranter

Kontakt vores udlejningsteam i Aarhus