Facade på Prags Boulevard 49 i København 2019

Sød industrihistorie og rå kontorrum på Prags Boulevard 49

Fra chokoladefabrik til kontorfællesskab – en nænsom transformation, hvor industrihistorie, rå materialer og nutidige arbejdsrum mødes på Amager.

Udgivet June 26, 2019

På Prags Boulevard 49 i København har Ejendomsselskabet Olav de Linde transformeret et tidligere lager til et kontorlejemål, hvor bygningens industrielle ophav står tydeligt frem. Rå overflader, originale detaljer og nye, præcise tilføjelser er sammensat i en helhed, der også kendetegner resten af ejendommens cirka 10.000 kvadratmeter.

De røde bygninger blev opført i 1926 som fabrik for Toms Chokolade. Her blev der produceret klassikere som Guld Barer, Yankie Barer og Skildpadder, og frem til 1961 lagde duften af chokolade sig over området. I dag er produktionen for længst flyttet, men bygningens historie er fortsat nærværende i konstruktioner, rumhøjder og materialer.

Ejendommen rummer i dag omkring 24 virksomheder og enkeltmandsvirksomheder. Lejerne spænder fra mode- og designvirksomheder til kreative erhverv og professionelle kunstnere, der tilsammen udgør et mangfoldigt erhvervsmiljø.

Miinto i nye rammer – i samme ejendom

Blandt lejerne er modeplatformen Miinto, som i marts flyttede ind i det nyrenoverede kontorlejemål. Virksomheden er dog langt fra ny i huset og har haft hovedkontor flere steder i ejendommen siden 2013.

– Vi har været meget involveret hver gang, vi er flyttet eller har udvidet, fortæller Konrad Kierklo, stifter og CEO i Miinto. – Jeg tror endda, vi har været mere involveret, end Olav de Linde oprindeligt havde ønsket. Jeg kunne godt mærke en vis modstand, da jeg foreslog grønne gulve og glas mange steder, men efter dialog frem og tilbage var Olav med på idéen, og resultatet blev rigtig godt.

Miinto har udvidet sine lokaler tre gange, og ifølge Konrad Kierklo har samarbejdet været præget af fleksibilitet og høj tilgængelighed.

– Hver gang har vi gennemgået vores ønsker, fundet løsninger og været tæt involveret i processen. Olav de Linde har været dygtige til at ansætte folk med et meget højt serviceniveau. Vi føler os velkomne, og de medarbejdere, der varetager bygningen, er altid imødekommende og hjælpsomme, siger Konrad Kierklo.

Fra varelager til kontor med respekt for bygningens sjæl

Lejemålet fungerede som varelager i 18 år, før det blev renoveret hen over vinteren 2018/2019. Transformationen blev gennemført med fokus på at genfinde og fremhæve bygningens oprindelige kvaliteter. For Konrad Kierklo står kontrasten tydeligt, når han ser tilbage på det første møde med ejendommen.

– Vi ledte efter rå lokaler med historie, tæt på byen og ikke mindst tæt på lufthavnen, fordi en stor del af vores forretning ligger i udlandet. Da vi så Prags Boulevard første gang, var lokalerne meget rå. Hvis ikke Olav de Linde havde været så åbne for vores forslag, havde vi ikke turdet flytte ind. Men vi ønskede begge at skabe et dynamisk miljø og var villige til at investere i det, forklarer Konrad Kierklo.

Serviceleder Kim Juul Jørgensen stod i spidsen for renoveringen fra lager til kontor. Her var opgaven ikke blot at modernisere, men at arbejde sig ind i bygningens lag og finde de oprindelige detaljer frem igen.

– Når man insisterer på at genfinde de originale bygningsdetaljer, som industribygninger af den her kaliber rummer mange af, kræver det nysgerrighed og vilje til at gå i dybden. At finde bygningens sjæl frem indebærer ofte ekstra arbejde, men det er også det, der gør processen interessant, siger Kim Juul Jørgensen.

Klinkegulv og detaljer fundet frem lag for lag

Under et cirka 12 centimeter tykt lag beton og jern dukkede det oprindelige brune klinkegulv og terrazzo frem – bevaret siden bygningens opførelse.

– Da vi fandt klinkerne, var det som at finde en gemt skat. Så gik arbejdet i gang med at hugge og grave dem fri igen, naturligvis med hensyn til de øvrige lejere og arbejdstiderne, fortæller Kim Juul Jørgensen.

Gulvet blev efterfølgende behandlet med klar epoxy og en mat overflade, der både beskytter og gør det lettere at vedligeholde.

– Det giver et gulv, der holder til daglig brug og samtidig er rart at se på, siger Kim Juul Jørgensen.

Også vægge, søjler og det murede baumadæk blev nænsomt renset for maling og kalk, så fliser, fuger og murværk igen kunne træde frem. En overmalet fyldningsdør blev ligeledes bevaret.

– I stedet for at udskifte døren valgte vi at rense den fri. Den passede til rummet og bidrager til stemningen, forklarer Kim Juul Jørgensen.

Et levende erhvervsmiljø i historiske rammer

I dag er ejendommens fem etager fyldt med virksomheder inden for mode, kunst, fotografi og handel. Ejendomsselskabet Olav de Linde overtog den røde industribygning i 2007, hvor den havde et tydeligt behov for istandsættelse, men også rummede markante kvaliteter.

– Bygningen er opført med høje rum og et flot lysindfald. Det har vi videreført i de åbne og lyse kontor- og produktionslokaler. Hele vejen igennem har vi arbejdet med at respektere det oprindelige og samtidig gøre rummene funktionelle i dag og i fremtiden, siger Kim Juul Jørgensen.

På Prags Boulevard 49 er fortiden ikke noget, der er gemt væk. Den er en aktiv del af hverdagen og danner rammen om et nutidigt arbejdsliv, hvor materialer, funktion og historie er tænkt sammen i én sammenhængende helhed.

Fakta

Ejendom: Prags Boulevard 49, København S

Opført: 1926

Oprindelig anvendelse: Chokoladefabrik for Toms Chokolade

Nuværende anvendelse: Kontorer, kreative erhverv og værksteder

Samlet areal: ca. 10.000 m²

Overtagelse: 2007

Seneste transformation: 2018–2019